Ministrantský tábor 2018

Jedenáctý ročník ministrantského tábora přivál kluky v týdnu od 5. do 12. srpna 2018 stejně jako v minulých dvou letech do Babic u Moravských Budějovic. Čekalo nás tady již důvěrně známé prostředí, skvělí domorodci a přátelské zázemí, které se jen tak nenajde. Hlavním tématem bylo legendární ministrantské hnutí „Legio Angelica“, které především v dobách první republiky odvedlo velký kus práce mezi dospívající mládeží. My jsme si z tohoto období vzali především příklady do svého života – úžasné patrony tohoto hnutí (a naší země), probrali jsme také základy ministrantských znalostí a dovedností.

Jak už to ale na našich táborech bývá, největší část programu tvořily různé hry, soutěže, sportovní disciplíny, konkrétně třeba jízdy a výlety na kole, bitva papírovými koulemi (vlajkovaná), divadlo, silové souboje, lezení po stromě, zpěv (světe div se!), stavby lesních domečků, plavby na raftech, fotbal na trávě i ve vodě, souboje v bumberball koulích, zdolávání lanových překážek na kmenech vysokých stromů, baseball, jízdy na čtyřkolce, ztřeštěná bojová hra Atentát, ale třeba také soutěž v zatloukání hřebíků, ragby, beach-přehazovaná, noční stezka odvahy atd. Navštívili jsme moderní rozhlednu Mařenka, Vranov nad Dyjí s jeho řekou, přehradou, pláží a výstavou sladkovodních ryb, ale také se starobylou rotundou sv. Ondřeje z první poloviny 13. století. Nechyběla ani tradiční návštěva moravskobudějovického koupaliště, tentokrát se zastávkou v Lukově, rodišti P. Jana Buly – kněze popraveného v souvislosti se známou babickou aférou.

Část ze sedmi společných dnů jsme strávili na kolech, část ve vodě, část ve stromech či lesích, část na plážovém písku, část na trávě, u táboráků, ale i třeba ve zdejších kostelích. V průběhu tábora se nám ochotně věnoval P. Ladislav Kozubík, na Vranově pak i P. Marek Dunda, v Šebkovicích P. Václav Kříž.

Náš tábor měl letos široké „mezinárodní obsazení“, celkem 18 kluků z Telnice, Sokolnic, Otmarova, Dřínova, Jakubova, Lihotoře a Martínkova doprovázela svým kuchařským uměním děvčata z Cidliny, Babic a Telnice, technickou, zdravotnickou, sportovní a morální pomocí všem byl Petr Gabrhel st., organizačně velmi vypomáhal František Kroutil ml. Velmi dobře také fungovali jednotliví vedoucí týmů (kapitáni) – Jirka Budík, Jenda Koláček, Kuba Chovanec a Vašek Kroutil. Zapomenout bych neměl ani na místní farníky, kteří nás všemožně (a především kulinářsky) podporovali, velké díky patří panu starostovi Liborovi Veselému z Cidliny za pomoc a podporu. Vše by se také neobešlo bez zapojených rodičů, kteří na nás v dobrém mysleli při různých příležitostech, velkou oporu jsme měli také v Pavlu Zapletalovi.

Sobotní večer patřil vyhlášení výsledků u posledního táboráku, přičemž vítězem celotáborové soutěže se stal Tadeáš Bednář z Otmarova, nejlepším vedoucím tábora byl zaslouženě vyhlášen Jedna Koláček, také z Otmarova, vítězným týmem se stali Žlutí pardálové, přestože mezi sebou měli teprve pětiletého Kubíka Pléhu z Martínkova.

V neděli pak tábor vyvrcholil mší svatou a akcí Farní zahrada, kam jsme byli místními farníky pozváni. Náš krásný tábor skončil slavností, pro nás trošku symbolicky. Celý týden byl totiž jednou velkou slavností krásných mezilidských vztahů, přátelství a kamarádství, čemuž pomáhala i hra Andělé. Kéž se tedy podaří všem účastníkům přenést kus této pohody do svých životů ve svých domovinách. Zaslechl jsem nemálo přání, abychom se v tomto složení zase někdy potkali… tak uvidíme…

Děkujeme moc všem za vše.

František Kroutil, vedoucí tábora

Slovní hodnocení účastníků tábora:

Jenda – nejlepší kapitán, Matěj – vynikající fotbalista s darem od Pána Boha, Jirka K. – nejlepší spící tanečník, Kubík P. – talent roku, Filip – famózní tanečník, Peťa – bojovník – motorová myš, Pája – nejusměvavější pirát s italskými brýlemi, Kuba – zodpovědný kapitán s jasným názorem, Ondra – neprůstřelný brankář a rváč s tvrdýma nohama, Lucky – největší bojovník s jídlem, Jirka B. – táborový GDPR specialista, Tomík – nejstatečnější bojovník se steskem, Pepík – spolehlivý anděl nabytý vědomostmi, Kubík R. – nejspokojenější „prezident“, Vašek – geniální fotbalový režisér, Táda – lesní matrix bojovník, Ben – největší vypravěč tábora, Ferry – bavič a „guru“ tábora, Verča – poctivá duše naší kuchyně, Marťa – nejusměvavější večerní studentka letáků Kaufland, Kamča – největší (noční) strašidlo, Jolča – kvalitní noční probouzeč, Marky – popcornový anděl a nejlepší fotbalistka tábora, Áňa – famózní a nedostižná stromolezkyně, otec Laďa – nejlepší nadhazovač…