Milí farníci,

blížící se volby krajské i volby do Senátu vzbuzují řadu otázek. A některé otázky, respektive jedna z nich, zákonitě připutuje i do farního společenství: Koho volit? V některých farnostech lidé žádají i radu od svého kněze. Ale po pravdě řečeno, v době, kdy mnozí jdou do politiky z osobního prospěchu a jiní si nedělají nic ze lži a podvádějí…, tady je každá rada drahá.

Nicméně jeden návod bych přece jen měl. Na začátku šedesátých let minulého století vyprávěla paní učitelka dětem v základní škole, jak se nyní budou mít všichni lidé dobře, jak budou šťastní, protože už nebudou žít v nedostatku. A děti přišly domů a s velkým nadšení všechno líčily svému tatínkovi: lidé si sami budou vládnout, už se nenechají nikým a ničím ovládat. Všechno zastaralé a zpátečnické je pryč, začíná nová doba.

Tatínek na to neřekl ani půl slova. Pouze si oblékl kabát a vyzval děti: pojďte na procházku! Když míjeli jedno rozorané pole, řekl dětem: toto pole nám komunisté vzali. Po chvíli ukázal rukou na blízký les: ten nám také patřil. Prošli i kolem rozkvetlé louky a on jenom krátce poznamenal: i tu nám ukradli. Potom přišli domů a tatínek dětem řekl: „Říká se, že kdo lže, ten i krade. A proto jim nevěřte!“

Možná to navozuje určitou asociaci: nedávno jsme totiž mohli vidět krádež jednoho vrcholného politika, kterou v přímém přenosu zaznamenala televizní kamera. Také jsme svědky handrkování o tzv. církevní restituce, zatímco někteří politici si v tichosti dělají „restituce“ po svém a do vlastní kapsy. Tady by už asi stačilo ukázat prstem: však vlastně přesně víme, koho volit a koho ne! Po ovoci je poznáte!

Ale nemylme se! Nestačí jen rozlišit dobré od zlých. Otázka správné volby proto zní: mám především já poctivé a čisté srdce? S jakým úmyslem půjdu k volbám? Abych pomohl dobré věci a veřejnému zájmu našeho národa (zvláště těm opomíjeným), nebo svým hlasem podpořím lež?

Svobodně volit, to je právo všech lidí. Věřící však na rozdíl od ostatních, kteří se řídí pouze svým svědomím, jsou nadto vázání Božím zákonem, a ten slibuje požehnání jen těm, kdo pravdu hledají a v pravdě žijí.

Přeji vám tedy při volbách šťastnou ruku a čisté srdce.

P. Ladislav Kozubík