Ministrantský tábor v Rychtářově - srpen 2011

Letošní ministrantský tábor a jeho vesmírné téma přilákalo 12 telnických a sokolnických kluků naší farnosti. Věnovali jsme se základním informacím o vzniku vesmíru, sluneční soustavy, jednotlivých planet či kosmonautice. Své slovo nám k tomu přidal i P. Ladislav Kozubík, který dětem vysvětlil duchovní pozadí v kontextu s dosud známými vědeckými fakty. Kromě ministrantů se tábora účastnili i děti rodičů, kteří se na vedení akce podíleli, takže jsme kromě tří planetárních mužstev (Saturňané, Marťané a Merkuřané) sestavili i tým mladých vesmírných nadějí (Venušanky a Venušané).

Témata o vesmíru si kluci zpracovávali sami z dostupných zdrojů, které měli k dispozici ke studiu, vše zakončila multimediální prezentace, jednu z nich si můžete například prohlédnout zde (autorem je žák 9. třídy základní školy). Používali jsme také skvělé materiály zpracované televizí BBC. Konkrétně prezentaci o kosmonautice zakončila píseň hanácké kapely Stracený ráj o Vladimíru Remkovi, která se stala hitem celého tábora a zní v uších kromě kluků snad i všem vedoucím... ke shlédnutí, poslechu a pobavení ji naleznete zde.

Program provázely ruzné další aktivity: vytváření nových světů (velké bublifuky), budování vlastní planety (stavby z lesních materiálů), bitva na bahenní planetě (bahýnko si kluci opravdu užili ), výlet do útrob naší planety (prohlídka jen 20 milionů let staré jeskyně Balcarka), noční návštěva hvězdárny ve Vyškově (s pozorováním Měsíce a přeletem ISS - Mezinárodní kosmické stanice v přímém přenosu nad našimi hlavami), noční hra se ztroskotaným ufonem apod.  Kluci si užili také aquaparku ve Vyškově s vodním pólem, již tradičních závodů na čtyřkolce, fotbalového zápasu s kluky ze sousední vesnice Krásensko (zvítězili jsme 4:3 !!!), výrobu přívěšků na klíče z bužírek, jízda na místním velšském koníkovi, návštěva muzea vojenských letadel a spousta dalšího...

No, co vám budu víc povídat... chce si to zažít. V příjemném prostředí rychtářovské fary na konci světa, resp. vojenského úvozu Březina bylo opravdu fajn. Celotáborovou hru vyhrál opět matador Joža Král, těsně následován Jarkem Slezákem a Dominikem Zehnalem. Kluci si za své výkony odváželi inspirativní odměny v podobě hvězdářského dalekohledu, vědecko-populární literatury, různých stavebnic apod. Všichni mají teď doma za úkol si poskládat papírovou skládačku raketoplánu Endeavour a zkoušet s ním co nejdále doletět... třeba až do vesmíru...

Rád bych poděkoval všem dětem za jejich poctivý přístup k táborovému řádu a spolupráci na všech táborových soutěžích a hrách. Stejně tak děkuji všem dospělákům, kteří nám s táborem vydatně pomohli na místě činu: šéfkuchařce Katce Rožnovské, mojí drahé polovičce, rodině Wajdově, rodině Zapletalově a všem ochotným sponzorům z řad rodičů a prarodičů. Velké díky také otci Ladislavovi za jeho společenství a fotografické umění, pomocí něhož nám zaznamenal spoustu zajímavých momentů z našeho pobytu.

František Kroutil, pozemský astronaut