Reportáž - Ministrantská olympiáda

Již šestý ročník Ministrantské olympiády přivítal v sobotu 12. listopadu 2016 celkem 22 týmů, 180 kluků z 10 farností, odhadem asi z více než 20 blízkých či vzdálených vesnic a měst…

Přiznám se, že jsem si v duchu říkal: Jak to celé dopadne? Podaří se nám tolik kluků dobře zorganizovat? Nestane se někomu nějaký úraz? Podaří se na během oběda i celého dne nasytit tolik hladových krků?

Začali jsme setkáním ve telnickém farním kostele společným přivítáním a požehnáním otce děkana Jana Nekudy. Všechny pozdravil i místní pan farář Vladimír Langer a další přítomní kněží. Světlonoši jednotlivých farností si zapálili své pochodně a po startu vyrazili štafetou do areálu Sokola. Letos byli nejrychlejší hoši z PoŠuKova, jejichž olympijský oheň plál v Sokolovně po celou dobu našich her.

Ve sportovní hale odehráli dopoledne svůj florbalový a fotbalový turnaj „staří pardálové“, tedy ministrantští mazáci věku střední a vysoké školy. A by si užili olympiádu se vším všudy, absolvovali letos poprvé ministrantské znalostní testy i oni. A díky vyrovnanosti ve sportovních disciplínách rozhodly o končeném pořadí právě jejich teoretické znalosti. Z vítězství se radovali borci z Tvarožné, na vynikajícím na druhém místě se umístili naši telničtí kluci, bronzoví byli hoši z Osové Bítýšky, „bramborová“ medaile zůstala Syrovicím. Čest a chvála tomuto staršímu ministrantskému dorostu, který po skončení svých disciplín pomáhal aktivně s organizací olympiády – díky vám, borci!

Dopoledne v Sokolovně obstaral tradiční turnaj ve stolním tenisu na čtyřech stolech a ministrantské testy pro dvě věkové kategorie základní školy. Malí i velcí bojovali, jak se patří, nikdo nevzdal žádný míček… Po čtyřech velkých finálových soubojích v ping-pongu přišlo na řadu vystoupení děvčat z PoŠuKova pod vedením Jitky Šmerdové. Krásné číslo v zelenobílých barvách doplnil ještě parádními salty jeden z ministrantů… Úžasné, díky!

To už ale všem pěkně vyhládlo, zatímco si děti sami nachytaly židle a stoly pro společnou „hostinu“, přinášeli místní rodiče a prarodiče navařené sladké i slané dobroty k obědu, tentokrát nám také přispěli i další farnosti… všem kuchařkám a kuchařům moooc děkujeme, někteří se olizovali až za ušima!

Po obědě pak přišly na řadu turnaje ve fotbale a florbalu žákovských kategorií. 10 mladších týmů se statečně poměřovalo v Sokolovně, nakonec došlo k nevídané situaci, kdy dva týmy skončili se stejným počtem bodů. Vítěze neurčila ani hlavní disciplína - ministrantské testy, jelikož oba týmy měli naprosto shodné výsledky. Takže pomohlo poslední použitelné pravidlo: tým Šlapanic prostě dvakrát vyhrál (florbal a fotbal), proto byl vyhlášen vítězem své kategorie, druhé místo patřilo ale stejně dobrým, další pořadí je zde: 2. Tvarožná, 3. Slavkov u Brna, 4. Telnice, 5. PoŠuKov „A“, 6. Újezd u Brna, 7. PoŠuKov „B“, 8. Měnín, 9. Syrovice, 10. Ořechov. Našim klukům chyběl jen krůček k bronzovému poháru, ale i tak je čtvrté místo v konkurenci devíti našlapaných mančaftů vynikající.

To v kategorii II. stupně ZŠ startovalo celkem osm týmů a domovskou hrací plochou se jim stala sportovní hala. Tady naprosto dominoval tým Syrovic, který prakticky vyhrál tři ze čtyř disciplín, a to ještě v té čtvrté disciplíně skončil druhý. Chyběl jen malý krůček k absolutnímu vítězství! Neuvěřitelné. A přitom konkurence byla skutečně veliká. Další pořadí bylo následující: 2. Šlapanice „B“, 3. PoŠuKov „D“, 4. Osová Bítýška, 5. PoŠuKov „C“, 6. Telnice, 7. Újezd „B“, 8. Ořechov.

Ani telničtí se neztratili – škoda jen, že je postihla nečekaná marodka, ale i přesto statečně bojovali a šesté místo není za daných okolností rozhodně žádným zklamáním. Pochvalu zaslouží kluci z týmu PoŠuKov D, kteří přijeli sice se zpožděním, všechno, co se dalo, poctivě dohnali a ještě stihli být třetí. Klobouk dolů, chlapci!

Vůbec je třeba letos pochválit PoŠuKovské ministranty, kteří pro změnu dominovali v ministrantských znalostech – a to mohu potvrdit, že testy dopředu nikdo neznal a některé otázky vyžadovali orientaci v liturgické latině či řečtině. Individuálně zvládli své testy bez ztráty kytičky: Pavel Krehňavý, Kryštof Drápal, Lukáš Tesař, Karel Barták a Petr Marek (všichni z PoŠuKova), Ondřej Buchta a Petr Liška (oba z Tvarožné), Jakub Chovanec (Telnice) a Jan Mareček (Syrovice). Blahopřejeme!

Před posledním zápasem se ve sportovní hale předvedla i telnická děvčata z dětské scholy pod vedením Hany Kroutilové, tentokrát v růžových barvách doplněnými bílými a červenými třásněmi, i tady na podlaze protáčela akrobatická hvězda… Krása! Díky! (jejich vystoupení si můžete prohlédnout zde).

Pochvalu ale zaslouží úplně všichni. Za to, jak se k sobě pěkně chovali, trpělivě čekali na svou hvězdnou chvíli, kdy měli nastoupit na sportovní kolbiště. Podle spokojených a mnohdy šťastných tváří dětí soudím, že se jim akce líbila… Lékárničku jsme nepotřebovali a Záchranná služba Jihomoravského kraje tentokrát nevyrážela, díky Bohu. A že by tolik krků trpělo hladem a žízní, jsme také neslyšeli… Takže za vše děkuji všem, kteří se na našem velkém ministrantském setkání jakkoliv podíleli, ať už organizačně, finančně či materiálně, bylo jich skutečně nespočet. Děkuji také všem, kteří vytvářeli pohodovou, ale chvílemi i bouřlivou atmosféru. Poděkování patří také telnické farnosti, Sokolu a obci za poskytnutí vhodných prostor. Ze všeho nejvíc však děkuji Bohu za to, že vše tak dobře dopadlo.

Zelená záplava opět zalila Telnici… ta se ale tentokrát tolik „nedala“ a kontrovala svou žlutou září…

Těšíme se na všechny zelené, modré, černé, žluté, červené a…. zase třeba příští rok v Telnici…

František Kroutil