Reportáž z ministrantské olympiády

Na dvě stě ministrantů se v sobotu 11. listopadu 2017 sjelo do Telnice, aby spolu strávili den nazvaný Ministrantská olympiáda. Vše tradičně začalo v kostele sv. Jana Křtitele, kam si všichni přišli od paškálu zapálit olympijský oheň pro štafety, kterými jednotlivé farnosti soutěžily, aby právě jejich pochodeň byla přinesena do areálu Sokolovny jako první. Tentokrát zvítězily Šlapanice, a tak se jim dostalo velké cti a jejich oheň hořel v době konání olympiády na Sokolovně. Ve farním kostele přijali kluci požehnání P. Reného Strouhala a společně se pomodlili modlitbu sv. Ignáce z Loyoly, pozdravil je také místní farář P. Vladimír Langer.

Ve sportovní hale už od rána bojovali staří pardálové, tedy kategorie středo/vysokoškoláků, mezi které poprvé zavítali ministranti z Jemnice. Pardálové se dopoledne utkali ve florbalu a fotbalu, po obědě je čekali testy ministrantských znalostí. To obě mladší kategorie (první a druhý stupeň ZŠ) si užily ještě navíc stolního tenisu, tedy konkrétně pěti stolů, kterými byl zaplněn sál Sokolovny. Žáci základních škol se tedy po ping-pongu a vyplnění testů pustili do akce „kulový blesk" a přestavěli sál Sokolovny na jídelnu: všichni si mohli zasednout kolem společného stolu a po požehnání jáhna a starosty Jiříkovic Rudolfa Staňka se pustili do naprosto jedinečné tabule, kterou by jim mohli závidět v kdekterém grandhotelu. Nabídka domácího "švédského stolu" se totiž skládala z rozmanitých dobrot, které jim s láskou připravily (nejen) jejich maminky a babičky, takový výběr se jen tak nevidí. Mňam! Moc děkujeme!

Po dobrém obědě kluci nezaháleli a pustili se do úklidu stolů a židlí tak, aby mohl pokračovat další program. Na Sokolovně hráli kluci I. stupně ZŠ florbalový a poté fotbalový turnaj, ve sportovní hale pak hoši II. stupně ZŠ začali s fotbalem a závěr patřil florbalu. Kdo byl přítomen, potvrdí, že všemi utkáními se nesl duch opravdového fair-play, vzácné nebylo ani to, že si jednotlivé týmy navzájem hlasitě fandily. Bubny a vuvuzely ovládly celou sportovní halu tak, že to přilákalo i mnoho návštěvníků z řad místních obyvatel, kteří se přišli podívat, co se to tu vlasntě děje... A jistě si mohli povšimnout báječné a přátelské atmosféry, kterou spolu vytvářeli nejen hráči, ale i jejich (pra)rodiče a průvodci. Již tradičně o sobě dala vědět Zelená záplava z PoŠuKova, která si evidentně celý rok šetřila hlasivky právě do Telnice... Je obdivuhodné, jak se dokáže snad celý PoŠuKov na jeden den přestěhovat do Telnice... :-)

Před posledním finálovým utkáním ve sportovní hale vystoupila modrobíle oděná telnická děvčata pod vedením Hany Kroutilové a zatancovala krásný liturgický tanec, po jehož předvedení se ozývaly hlasy o jeho zopakování... Avšak program byl letos časově hodně napnutý, takže svou příležitost dostala děvčata z PoŠuKova pod vedením Jitky Šmerdové. Tentokrát „Zelenobílá záplava" předvedla taneční show ve zhasnuté hale za pestrobarevného osvětlení a umělé mlhy, která ještě více zvýraznila celé dílo. Poté byli všichni přítomní vyzvání „na taneční parket" a společně se tak mohli nejen „zavlnit", ale především chválit našeho Pána... Skvělý nápad! Úžasná atmosféra! Děkujeme za příjemné oživení na závěr našeho programu...

Po odehrání došlo na slavnostní vyhlášení výsledků, které zahájil pan děkan Jan Nekuda, který mj. pozval patrona tohoto dne sv. Martina na koni... a tím se vyhlášení stalo mimořádně slavnostním, když ti nejúspěšnější získali své poháry právě osobně z rukou tohoto legendárního světce... Při předávání cen přišli pozdravit své svěřence také další kněží našeho děkanátu: újezdský P. Petr Hošek a pozořický P. Pavel Lacina, který se se všemi na závěr pomodlil a požehnal jim na cestu domů.

Ačkoliv je pořadí v jednotlivých disciplínách pro mnohé z nás asi důležité, odehrály se během celého dne mnohem důležitější věci. Ministranti vytvořili obrovskou a skvělou partu, navzájem se k sobě hezky chovali a společně si přispěli k atmosféře přátelství a pohody. Mnozí s nich k sobě navíc nemaj daleko: znají se z táborů či škol, ve kterých společně studují či z dalších společných akcí. Byl to krásný svátek ministrantů modřického děkanátu.

Poděkování se patří všem, kteří se na organizaci této veliké akce podíleli. Je jich opravdu veliké množství a často jsou úplně neviditelní. Pozoruhodné je třeba to, že se po několikáté hlásí stejní dobrovolníci opět na svá místa a pomáhají například s občerstvením, zapisováním výsledků, vyhodnocováním ministrantských testů apod. Největší váha organizace a pomoci ležela tradičně na telnických a také pošukovských farnících. Všem veliké, veliké díky a Pan Bůh zaplať! Děkujeme také telnickému Sokolu a Obci Telnice za zapůjčení sportovišť a zázemí na celý den.

Už teď se těšíme na příště...

František Kroutil

P.S.: na závěr se sluší uvést ještě trochu statistik.

 • Ministrantské olympiády 2017 se zúčastnilo 200 ministrantů ze 4 děkanátů, z 11 farností a odhadem asi 25 měst a vesnic Jihomoravského kraje (převážně okr. Brno-venkov), celkově 26 týmů.
 • Ministrantské znalostní testy letos vyplnilo bez chyby 10 účastníků:
  • I. stupeň ZŠ: Benedikt Otto Tesařík (Telnice A)
  • II. stupeň ZŠ: Kryštof Drápal (PoŠuKov C) a Lukáš Tesař (PoŠuKov D)
  • Staří pardálové: Václav Staněk (Šlapanice C), Dominik Coufal, Petr Marek, Jan Juhaňák (všichni PoŠuKov E), Tomáš Fries (Slavkov u Brna C), Petr Liška a Ondřej Buchta (Tvarožná B).
   Z těchto výsledků je evidentní, jakou pozornost věnují během roku právě pošukovští ministranti teoretické přípravě, i z ní pak mohou výsledkově těžit v celkovém hodnocení, neboť právě znalosti mají váhu 1,5 násobku jedné sportovní disciplíny.
 • Celkové výsledky v jednotlivých kategoriích:
  • I. stupeň ZŠ:
   • 1. Slavkov u Brna C, 2. Telnice A, 3. Tvarožná A, 4. Šlapanice A, 5. PoŠuKov A, 6. Ořechov A, 7. Újezd u Brna A, 8. Líšeň, 9. Syrovice A, 10. Měnín, 11. PoŠuKov B
  • II. stupeň ZŠ:
   • 1. PoŠuKov D, 2. Újezd u Brna B, 3. Telnice B, 4. Šlapanice B, 5. Syrovice B, 6. Ořechov B, 7. PoŠuKov C, 8. Slavkov u Brna B.
  • Staří pardálové:
   • 1. Slavkov u Brna C, 2. Tvarožná B, 3. Telnice C, 4. Šlapanice C, 5. Syrovice C, 6. Jemnice, 7. PoŠuKov E.
 • Zajímavosti výše uvedených statistik:
  • vysoká dominance týmu PoŠuKov D, který vyhrál všechny své disciplíny kromě ping-pongu (i zde obsadil i tak vynikající 3. místo),
  • famózní borci ze Slavkova u Brna – odvezli si vítězství ve dvou kategoriích (ze tří),
  • Šlapaničtí letos zůstali ve všech třech případech před bednou: třikrát čtvrté místo (jednou chyběl bod, po druhé dva),
  • domácí Telnici se konečně podařilo uspět ve všech kategoriích (1x stříbro, 2x bronz),
  • Tvarožná letos vyslala dva týmy a oba se vrací s medailemi (1x stříbro, 1x bronz).

Ale jak bylo uvedeno výše, tyto výsledky nejsou na celé naší akci to nejpodstatnější...

P.P.S. Letošní olympiáda neunikla pozornosti ani Katolickému týdeníku...:-)