Naši ministranti na pouti v Rajhradě

IMG_1352.jpgV Rajhradě? Tam, kde se už před tisíci lety na Moravě psala slavná historie benediktínského kláštera? Ano, právě tam setkalo 850 poutníků z řad ministrantů, kněží, jáhnů se svým biskupem Pavlem Konzbulem na Diecézní ministrantské pouti. Téměř dvacítka ministrantských reprezentantů z naší farnosti se této velké pouti účastnila v roli ministranta, organizátora či muzikanta.

Na pořádnou pouť se chodívá pěšky. A protože je Rajhrad celkem blízko pomyslného středu naší diecéze a současně u Brna, přicházeli poutníci doslova ze všech světových stran. Někteří dokonce doprovodili biskupa Pavla, který šel z kraje Brna okolo řeky Svratky, jiní vysedli někde po cestě z autobusu nebo z auta a zbytek do cíle došli pěšky. Našli se i tací, kteří ušli desítky kilometrů. Naši ministranti šli od telnické fary pěšky 13 km až do samotného Rajhradu.

Krásný jarní a prosluněný den vrcholil hned na úvodu ohromnou mši svatou, která doslova otevírala srdce všech přítomných. Ministranty zaplněný kostel sv. Petra a Pavla se ještě víc naplnil krásnými písněmi skvělé telnické kapely BůhVí. Spolu s vínem a hostiemi byla jako obětní dar přinesena také mapa diecéze s mnoha vlaječkami, každá ze zúčastněných 108 farností tam měla svou.

DJI_0369.JPG

Po mši svaté přišla rozmanitá nabídka poutní zábavy. Třeba jízda „opravdickou“ Tatrou, veselý fotbálek s bumper koulemi, ale i bez nich, bitva podle LARP pravidel, střílení lukem či prakem, házení na diskgolfový koš, závody autíček na dálkové ovládání… Milovníci přírody navštívili záchrannou stanici s více než dvaceti (i dravými) ptáky. Většinou chlapci i chlapi si pořádně řízli do dřeva, když jim k tomu dobře posloužila stará dobrá pila obouručka. A kdo se chtěl vybouřit pohybem, vrhnul se na skákací hrad a dráhu, což byly podle průzkumu ty nejoblíbenější disciplíny. Ale to ani zdaleka nebylo všechno. Nezapomnělo se na moderní zábavu – zvláště obležené byly simulátory F1 a stíhačky anebo taky 3D virtuální realita. A kdo chtěl zažít něco echt ministrantského, mohl si nechat otestovat své vědomosti anebo vyzkoušet roli „kadidelníka“, tedy turiferáře - zkušení kolegové ministranti z brněnské katedrály zájemce ve svém stanu s nadšením zaškolovali do svého voňavého kouřového řemesla. A kdo toužil po chvilce ztišení, navštívil nádherné chvály pro mladé v kapitulní kapli anebo si třeba zašel na prohlídku kláštera s úžasnou historickou knihovnou či navštívil zpovědnici a přijal svátost smíření. Moc fajn besedu si pro zájemce o ministrování připravili otec biskup Pavel a jáhen Daniel Martinek, který bude letos v červnu vysvěcen na kněze. A když vás nebavilo stát frontu na některou z disciplín, nechali jste si pomalovat obličej podle aktuální nálady anebo si prostě sedli k ohni a opékali špekáčky…

IMG_1348.jpgRajhradský klášter ožil přátelskou a radostnou atmosférou. Někteří zažili silné chvíle, jak napsala jedna maminka: „Díky moc za včerejší akci. Náš sedmiletý Benjamín se vrátil s tím, že to byl nejlepší den jeho života“. Z reakcí našich ministrantů se prosluněný poutní den vydařil. Děkujeme všem, kteří se přípravě této akce podíleli. Díky také všem telnickým a sokolnickým ministrantům, kteří spolu strávili pohodový den. Velké díky pak telnické kapele BůhVí (a Pavlu Královi za zvučení), která okolo sebe svým hudebním projevem rozdávala velikou radost.

Prezentační video z této akce naleznete ZDE.

Kompletní fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

František Kroutil st., diecézní vedoucí ministrantů

6.jpg

Celá výprava ministrantů ze šlapanického děkanátu (autor: Vít Bláha, Člověk a víra)

Jedna z nejoblíbenějších disciplín poutě: bumper ball (autor: Pavel Kukleta)