Reportáž – Ministrantský tábor Polička 2019

V letošním roce vyrazili v neděli 21. července 2019 naši ministranti nedaleko za historickou hranici Moravy – přímo do srdce krásného východočeského městečka Polička, kde nás na faře přivítal místní pan farář Tomáš Enderle. Ten se činil vskutku jako dobrý hostitel, přičemž jsme od něj „na zub“ dostali 2 plechy fantastického domácího Tiramisu (pro děti i ve variantě bez alkoholu). Moc děkujeme! Aby toho nebylo málo, byli jsme v pondělí a úterý pozváni na ranní tichou mši do kaple uvnitř budovy fary, kterou s ním koncelebroval známý křesťanský spisovatel a přispěvatel do ministrantského časopisu Tarsicius otec Štěpán Smolen.

Připravili jsme si táborová trička, týmové vlajky, do roztrhaných ponožek si vyrobili bojové papírové koule a mohli vyrazit vstříc dalším zážitkům. Programu jsme měli velmi mnoho, ať už to byly všelijaké sportovní soutěže, různé druhy her, tvoření, ale třeba netradičně také zálesácké vaření v přírodě, stavění domečků apod. Však by vám mohlo 19 kluků z Telnice, Otmarova, Sokolnic, Jakubova a Litohoře vyprávět. Po celou dobu nás doprovázeli manželé Trávníkovi s dětmi, babička s dědou a vnučkou Blažkovi, ale také kreativní konzultantka a au-pair Markéta Kroutilová. O naše mlsné jazýčky si staraly Maruška Blažková s Terezkou Trávníkovou – moc děkujeme, v závěru došlo i na oblíbené bramboráky! Mňam!

Náš tábor měl velké požehnání v tom, že se jej přímo či nepřímo účastnila celá řada dalších kněží. Za všechny můžeme jmenovat především otce Ladislava Kozubíka, který se nám snažil věnovat každou volnou chvíli, která mu při vedení sebranické salesiánské komunity zbývala. Pozdravit nás přišel také další salesián a bývalý telnický kněz Milan Majo Mihulec, který do nedalekých Sebranic přivedl pražské ministranty z Kobylis, jež s námi odehráli přátelský fotbalový zápas na velkém travnatém hřišti a také velký florbalový turnaj (8 ministrantských mužstev). Přijel za námi také P. Vladimír Hubálovský, mladý minorita, který nám vyprávěl o životě sv. Františka z Assisi a také o třech františkánských řádech. Kluky jistě také potěšilo to, že jim přivezl film o tomto velkém světci, jehož jméno dnes nosí současný papež. Právě téma „7 dní v Assisi“ bylo ústředním motivem našeho celého tábora, a tak jsme byli moc rádi, že za námi otec Vláďa dorazil až z Jihlavy a celý den se nám věnoval, včetně toho, že si s námi zahrál náš táborový turnaj ve fotbale. To otec Ladislav se zase hned chopil kladívka a pomáhal všem tvořit dřevěný kostel, který si každý měl vyrobit na památku – po vzoru sv. Františka tedy došlo i na našem táboře na stavbu kostela…

Setkali jsme se také s P. Josefem Kopeckým, který i pro nás sloužil mši svatou v nedaleké Lubné. Té jsme se zúčastnili nejen jako ministranti, ale i jako malý pěvecký sbor, který pod taktovkou kytaristy otce Ladislava a s klávesami Terezky Trávníkové snad aspoň málem obohatil oslavu svátku apoštola Jakuba. Na rozloučenou jsme se měli možnost setkat také s otcem Mílou Brhelem, který nás mile pozdravil při nedělní mši svaté v poličském kostele sv. archanděla Michaela.

Milá a přátelská atmosféra provázela celý náš tábor a snad ji nějak nezkazily ani zdravotní komplikace, se kterými jsme se museli vypořádat. Ba naopak, kluci se moc těšili a každý den se modlili za návrat hlavního vedoucího Ferryho Kroutila ze svitavské nemocnice. Skvělá parta spolu strávila týden především v Poličce na faře a školním multifunkčním hřišti, v Sebranicích na farní zahradě, hřišti, v lese a na louce, v Lubné ve sportovní hale Skalka, v Litomyšli na parádním Adventure minigolfu či v areálu úchvatného zámku v Nových Hradech s jeho zábavným přírodním labyrintem, muzeem motokol, klobouků atd. Atmosféra noční farní zahrady pod kamennou věží středověkých hradeb a pod věží nádherného gotického chrámu sv. Jakuba se stala vhodným místem pro noční hru se zapomenutým františkánským poustevníkem… Po letech jsme si také zahráli hru vyměňovačka a mohli jsme tak ocenit tak štědrost a vstřícnost sebranických obyvatel. Kreativitu si kluci rozvíjeli nejen u stavby kostelíků, ale i u modelování františkánských křížků či výroby slizu (to se jim moc líbilo).

I když to není to hlavní, proč jsme na tábor jeli, přesto se sluší napsat, že táborovou hru v mladší kategorii vyhrál Standa Beran ze Sokolnic a ve starší Peťa Gabrhel z Telnice. Nejlepší týmem se stali modří Aquameni pod vedením Kuby Chovance. Gratulujeme!

Velké díky patří všem, kteří se na organizaci tábora podíleli - kromě skvělých kuchařinek děkujeme také oběma řidičům a technickým spolupracovníkům Kájovi Blažkovi st. a Kubovi Trávníkovi a také Pavlovi Zapletalovi za jeho pomoc a finanční podporu. Nezapomenutelným se tento tábor jistě stal pro Ferry Kroutila, který měl na starosti programové vedení tábora – díky Fando! Jednou z nejvýraznějších osobností se stal asistent vedoucího tábora a autor dřevěných kostelíků Jirka Budík, jehož jméno s oblibou skandovali při sportovních soutěžích kluci s pražských Kobylis, díky Jirko! Zvláštní poděkování patří všem zmíněným kněžím, především otci Ladislavovi, Tomášovi a Vladimírovi.

Díky také všem skvělým účastníkům za jejich pohodový přístup a kamarádství a také jejich rodičům za spolupráci. Děkujeme také všem kněžím, kteří se o nás jakýmkoliv způsobem starali, pomáhali a žehnali nám. Na závěr chci poděkovat také našemu Pánu za to, že jsme všechny ty zdravotní komplikace a virózy ustáli a ve zdraví se v neděli 28. července zase vrátili domů… Díky Bohu! Tak třeba zase za rok…

František Kroutil st.