Ministrantský florbalová turnaj

V neděli 22. ledna 2023 se odehrál dlouho očekávaný Ministrantský florbalový turnaj, který tentokrát poctily svou účastí týmy z pěkné dálky. Vždyť Sebranice u Poličky dělí od Archlebova u Ždánic více než 122 kilometrů…

Na šestadvacet týmů se sjelo do Telnice, aby se spolu utkalo o poháry a medaile ve třech věkových kategoriích. O vyrovnanosti zúčastněných mančaftů svědčí například to, že se pouze jednomu z loňských vítězů podařilo obhájit minulé prvenství. A navíc nás mile překvapili naši novicové!

Úvod turnaje proběhl ve sportovní hale a obstaralo jej tradiční požehnání šlapanického pana děkana Jana Nekudy. Po něm se pak už všichni vydali na svá sportoviště. Osm týmů první stupně základní školy se v sále sokolovny rozdělilo do dvou skupin a pak bojovalo ve vyřazovacích utkáních o stupně vítězů. Všechny zápasy řídil jáhen Jan Husek, u stolku rozhodčích pak turnaj organizovali Terezka Kozderová a Petr Procházka. Velmi dobrou výkonnost předvedli borci z Prostějova, kteří zvítězili bez ztráty jediného bodu. Ve finále porazili do té doby také neporažený Slavkov. O třetí místo se pak utkali také dva velmi kvalitní týmy z Bystrého a PoŠuKova, přičemž o gól vyhráli kluci z Čech.

Ve sportovní hale se utkaly týmy II. stupně základní školy, osm družstev se rozdělilo také do dvou skupin a od počátku bylo patrné, že se dva favorizované týmy pomalu probojovávají až do finále. Ano, malé derby Telnice-Újezd u Brna se po nedávné Ministrantské olympiádě znovu odehrálo i na tomto turnaji. Vítězství si odnesli po zásluze a kluci z Újezda u Brna, když také v celém turnaji neztratili ani bod. Velkým překvapením po výsledcích v základní skupině bylo jistě i pro ně samotné třetí místo Židenic, kterým se podařilo šťastně dostat ze čtvrtfinále díky vítězství v nájezdech. Nakonec však zvládli i utkání o bronz, při čemž porazili kluky ze Slavkova u Brna. Polovinu turnaje byl na tomto kolbišti rozhodčím Lukáš Synek, po jeho odchodu si kluci pískali zbytek turnaje sami. U rozhodčího stolku seděla děvčata Barbora Piknová a Veronika Zapletalová.

Na orlovně pak poměřila své síly nejpočetnější kategorie – staří pardálové. Ve dvou skupinách odehrály své zápasy i týmy telnické a slavkovské farnosti, které tentokrát přijel v silném dvojím zastoupení. Po vyrovnaných bojích se z vítězství radovali obhájci z PoŠuKova, následování tradičními ministrantskými veterány ze Slavkova u Brna, v zápase o třetí místo pak porazili újezdští kluci milé překvapení od sv. Augustina z Brna. Jednotlivé zápasy si rozhodcovali kluci sami, u stolku rozhodčích pak turnaj řídila Kateřina Králová.

Po vyhlašování a předání všech diplomů, pohárů a medailí požehnal všem pan vikář Josef Matras z Bystrého spolu s místoděkanem P. Petrem Hoškem z Újezda u Brna. Všem kněžím, hráčům, rozhodčím a organizátorům velké díky. Nakonec nejdůležitější nebyly výsledky samé, ale to, že jsme se spolu sešli a sportovně strávili celé zimní odpoledne. Těšíme se zase na příští ročník!

Za všechny organizátory modřického děkanátu
František Kroutil

1.stupeň ZŠ

1. Prostějov
2. Slavkov u Brna A
3. Bystré A
4. PoŠuKov A
5. Újezd u Brna A
6. Telnice B
7. PoŠuKov A
8. Telnice A

Nejlepší střelec: Dominik Šanek (Slavkov u Brna A) – 27 gólů
Nejlepší nahrávač: Antonín Popela (Telnice A) – 6 nahrávek
Nejlepší brankář: Lukáš Pokorný (Telnice B)

2.stupeň ZŠ

1. Újezd u Brna B
2. Telnice C
3. Brno - Židenice
4. Slavkov u Brna
5. Sebranice
6. PoŠuKov C
7. Osová Bítýška
8. Brno – Sv. Jakub

Nejlepší střelec: Petr Gabrhel (Telnice C) – 8 gólů
Nejlepší nahrávač: Samuel Hladký (Újezd u Brna B) – 12 nahrávek
Nejlepší brankář: Adam Prokeš (Újezd u Brna B)

Staří pardálové
1. PoŠuKov D
2. Slavkov u Brna D
3. Újezd u Brna C
4. Brno – Sv. Augustin
5. Šlapanice
6. Telnice E
7. Telnice D
8. Slavkov u Brna C
9. Bystré B
10. Archlebov

Nejlepší střelec: Adam Horáček (Újezd u Brna C) – 10 gólů
Nejlepší nahrávač: Patrik Husek (Telnice E) – 8 nahrávek
Nejlepší brankář: Jan Kříž (PoŠuKov D) – obdržel jen 5 gólů a sám nahrál na šest.