Ministrantská olympiáda 2023

11. ročník Ministrantské olympiády začal krásným svítáním, když v sobotu 4. listopadu 2023 se po deštivých dnech konečně ukázalo sluníčko, které nás provázelo po celý den. Na 250 ministrantů se sešlo v kostele sv. Jana Křtitele, aby spolu zahájili tradiční celodenní maraton různých sportovních, ale i ministrantských aktivit. Vše začalo požehnáním děkana šlapanického děkanátu otce Petra Hoška, kterému „sekundoval“ místoděkan a olympijský kaplan otec Oldřich Chocholáč. Olympijský oheň plál, když si jej od paškálu odpalovali kapitáni 30 týmů a zažehnuté svíce nesli se svými týmy na zdejší hřbitov, aby se společně pomodlili za zemřelé nejen telnické farnosti, ale i své vlastní příbuzné či známé.

Poté se všichni rozešli na svá sportoviště ve sportovní hale, sokolovně a orlovně v Telnici, poprvé v historii také autobusem do nové sportovní haly v Újezdě u Brna, kde své zázemí pro fotbal a florbal našli Staří pardálové. Tyto dva kolektivní sporty pak v našem programu doplnil stolní tenis, a především testy ministrantských znalostí, které se hodnotily tradičně vyšším bodovým oceněním.

V poledne nás v sokolském sále čekal vynikající oběd z připravených dobrot, které nám navařily maminky, babičky, možná i tatínkové a dědečci, ke kterému nám požehnal moravanský pan farář Vojtěch Libra. A kdo měl ještě větší hlad a žízeň, mohl využít nabídky restaurací na sokolovně a orlovně.

Po celou dobu nás provázala bouřlivá atmosféra, a to nejenom při jednotlivých zápasech kolektivních sportů, ale třeba i ve finálových utkáních ve stolním tenise. Jelikož se letos vše odehrávalo s rekordním počtem účastníků a týmů, bylo zapotřebí výrazně většího počtu organizátorů. Ti se většinou přihlásili ke své službě až na místě samotném – za to jim patří velké díky. I to je tradiční obraz naší olympiády – tuto akci si z určité části vlastně pořádají účastníci a jejich doprovody sami.

Po celodenním soutěžním klání se blížil večer, na který se mnozí těšili, aby si vyslechli vyhlášení výsledků. A bylo se opravdu na co těšit: dorazil mezi nás i otec biskup Pavel Konzbul, jemuž se dostalo bouřlivého přivítání a ve stejné atmosféře předával i ceny všem přítomným týmům. Navíc od něj vítězové dvou starších kategorií obdrželi flashky v jeho osobní biskupské krabičce. Měli z nich velikou radost.

Před společnou fotografií pak kluci dostali biskupské požehnání na cestu domů. Měli za sebou nároční sportovní den, ve kterém bojovali fair play, což pro ministranty rozhodně není žádná fráze, nýbrž tradiční realita. Děkujeme všem, kteří realizaci této veliké ministrantské akce jakkoliv pomohli. Děkujeme také sponzorovi, který telnickým ministrantům pořídil zářící žlutá trička. Poděkování patří také všem kněžím a duchovním, kteří pomohli se skládáním a přihlášením jednotlivých týmů a těm, kteří se námi na sportovištích zastavili. A snad nejvíc děkujeme Bohu za to, že tam byl s námi po celou sobotu…

František Kroutil, za všechny organizátory

I. stupeň ZŠ