Dívčí olympiáda 2023

Dívčí olympiáda roku 2023 se v první aprílovou sobotu nesla v duchu rekordního počtu účastnic: spolu s doprovodem přesáhl počet 250 děvčat! To se tedy prostory zdejšího kostela, sokolovny, haly i orlovny doslova otřásaly v základech. Po požehnání pana děkana Jana Nekudy v chrámu sv. Jana Křtitele se dívky vydaly s olympijským ohněm štafetovým způsobem na svá sportoviště. Mladší děvčata se na orlovně pustila do několika zajímavých disciplín: taneční show (skupinový just dance), vyprávění (biblických) příběhů (formou krátkého divadelního představení), vědomostní soutěž Věříš si? či vyrábění Kostelů mého srdce z papírových kartonů. Kromě těchto hodnocených disciplín si mohly také dle libosti upravit a dozdobit svá týmová trička. Každé družstvo mělo svou vlastní barvu, takže jsme mohli během dne spatřit celkem 31 různých barevných odstínů, to podle 20 týmů I. stupně a 11 týmů II. stupně ZŠ.

Na sokolovně se zase pro změnu sportovalo. Starší děvčata se poměřovala ve fotbale, přičemž rozhodčí a pořadatele jim dělali ministranti. Sokolovna i sportovní hala chvílemi doslova burácely pod náporem fandících fanoušků. A kdo zrovna nehrál, mohl využít korálkové dílny, ve které bylo možné si vyrobit něco krásného na památku.

V poledne se všichni společně sešli u společného stolu v sále sokolovny, kde na ně čekal připravený oběd ze všech různých dobrot, které jim připravily maminky a babičky. Ani nabídka pověstného švédského stolu kdejakého luxusního hotelu se tak rozmanitému menu nemohla vyrovnat.

Po obědě se děvčata vydala dlouhým průvodem do kostela, zajímavé bylo, že zatímco čelo průvodu vcházelo do chrámu, poslední účastnice teprve vycházely ze sokolského areálu… V chrámových prostorách všechny přivítala blučinská schola, která spolu s blučinským farářem Jardou Trávníčkem zahrála pro radost několik krásných písniček, které si s nimi mohli všichni díky připravenému zpěvníku zazpívat. Slovo si vzala sestra františkánka Karola, která poutavě promluvila o cestě ke svatosti v dnešní době.

Z kostela se účastnice opět vydaly na svá sportoviště, tentokrát však všichni opačným směrem, než tomu bylo ráno. V pět hodin odpoledne pak na všechny čekala zaplněná orlovna, kde se odehrával finálový program. Sestavena byla hlavní porota, mezi jejímiž členy jsme přivítali otce děkana, telnického pana faráře a olympijského kaplana otce Oldřicha Chocholáče, sestru františkánku Faustýnu, starostku Pozořic Terezu Jiráčkovou a Marii Špačkovou z brněnského biskupství. Nejprve vystoupily nejlepší taneční týmy obou věkových kategorií, následně pak po dvou týmech ze starší a mladší kategorie k vyprávění (biblických) příběhů. Úžasná představení byla oceněna bouřlivým potleskem. Večer se už schyloval k závěrečné hodnocené disciplíně, na kterou se mnozí velmi těšili: kurz moderní návrhářky. Z novin a toaletního papíru se měl každý tým vyzdobit jednu modelku do společenských šatů. Následně pak probíhala úchvatná módní přehlídka, za kterou by se nemusela stydět ani známá světová mola.

Po vyhodnocení poslední disciplíny následovalo vyhlášení výsledků a předávání odměn, pohárů a medailí. Každý tým si s sebou něco odnesl. A to nejen v té materiální podobě, ale jistě i v té duchovní. Krásná přátelská atmosféra protknula celý den a spojovala více než dvě stovky nadšených dívek. Díky Bohu byla děvčata ochráněna nějakého vážného úrazu, i když byla na místě skvěle připravena naše ochotná olympijská zdravotnice Maruška Polzerová.

Velké poděkování všem, kteří si našli cestu do Telnice, ať už všem účastnicím, doprovázejícím, kněžím, řeholním sestrám, rodičům, různým dárcům a dobrovolníkům. Zvláštní poděkování pak patří také desítkám organizátorů a různých pomocníků či dobrodinců, bez kterých by se taková veliká akce Modřického děkanství nemohla uskutečnit.

Pamětní video můžete shlédnout webovém odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=cIJ0CXfr8rI

Za všechny organizátory děkují Hana a František Kroutilovi.

Pořadí jednotlivých soutěžních týmů:

Mladší kategorie:

1. Jiříkovice