Dívčí olympiáda 2022 přinesla spoustu radosti - 2. dubna 2022

Celkem 25 dívčích týmů, tedy necelé dvě stovky děvčat se v Telnici setkaly v sobotu 2. dubna 2022 při Dívčí olympiádě Modřického děkanátu. Dva roky musely mladé účastnice počkat, než se po odeznění covidových opatření podařilo obnovit tradici těchto jarních setkání. A určitě se ale to dlouhé čekání vyplatilo. Bylo na nich totiž krásně vidět, jak se na sebe všechny těšily. Po přivítání telnickým farářem a olympijským kaplanem Oldřichem Chocholáčem a po ranním požehnání šlapanického pana děkana Jana Nekudy v kostele sv. Jana Křtitele vyběhaly týmy II. stupně ZŠ štafetovým způsobem směrem do sportovní haly. Olympijský oheň tam jako první přinesly holky ze Šlapanic. Celé dopoledne pak v přetlakové hale a Sokolovně soutěžily ve futsale, což pro některé z nich byl skutečně jedinečný zážitek a první setkání s tímto kolektivním sportem. A kdo zrovna nesportoval, mohl si vyrobit růženec nebo náramek z připravených korálků v sokolské šatně. To mladší děvčata (I. stupně ZŠ) si na zdejší Orlovně užily Taneční show, Pexeso, Vyprávění příběhů, vědomostní soutěž Chcete být Biblionářem?, ale také barevnou úpravu týmových triček, které každá účastnice obdržela při zahájení akce.

V poledne se děvčata sešla v sále Sokolovny, kde se společně najedla z připravených dobrot, kterém jim sem přinesly jejich maminky či babičky. Bylo to moc dobré, děkujeme! Po obědě se pak společným průvodem vydala do farního kostela, kde řádová sestra Františka z Rajhradu vyprávěla o svém svědectví z jihoamerických misií. Zároveň si každý tým připravil jednu chválu a společně si všichni zazpívali. Setkání v chrámě mělo skutečně úžasnou atmosféru…

Po obědě si pak program mladší a starší týmy vyměnily, takže olympijskou štafetu si užily zase pro změnu družstva I. stupně ZŠ. Po páté hodině odpolední se všichni sešli na Orlovně, kde proběhl finálový večerní program. Nejdříve se předvedly nejlepší týmy v Taneční show, pak také dva nejlepší „vypravěči příběhů“ z každé kategorie a také nominované nejoriginálnější tanečnice z každého týmu. Jako tradičně celodenní program vrcholil módní přehlídkou, bez které si už naši olympiádu neumíme ani představit: z toaletního papíru a starých novin a za pomoci izolepy jednotlivé tým vyzdobily své reprezentantky do podoby zvířátek. Naše malá „živá papírová ZOO“ se pak následně postupně prezentovala na podiu velkého sálu Orlovny. To bylo potlesku a nadšení! Úkolem odborné poroty (měnínský a blučinský pan farář P. Jaroslav Trávníček, sestra Františka, starostka Sivic Marie Kousalová, místostarosta Telnice Jan Dudák a Kristýna Hoffmanová z Viničných Šumic) bylo vybrat tři nejkrásnější zvířátka z každé kategorie. Byl to ale skutečně složitý úkol, když všichni viděli tu parádu, kreativitu a úsilí talentovaných módních návrhářek!

Vyhodnocené výsledky celého dne pak pečlivě spočítal blučinský místostarosta Petr Závodník a předložil ke slavnostnímu vyhlášení. Toho se kromě šlapanického pana děkana zúčastnila také ukrajinská rodina (Maria, Oxana a Máša), jejíž členové bydlí už nějaký čas na Orlovně. Jejich pozdrav účastníkům olympiády vyvolal bouřlivý ohlas a milé přijetí.

I když spousta dívčích týmů projevovala velikou radost ze svého úspěchu, je třeba zmínit, že to nejdůležitější bylo samotné setkání. Po dvouleté pauze si opět všechna děvčata užila báječné atmosféry plné vzájemné ohleduplnosti, kamarádství a radosti. Až na pár drobných oděrek a výronu kotníku (i díky péči naší zdravotnice sestry Heleny) se v sobotní Telnici děly krásně věci, tvořilo se dílo, které se jistě bude ještě dále dotvářet v životě jednotlivých účastnic olympiády.

Děkujeme velkému týmu pořadatelů z řad dobrovolníků a rodičů. Za permanentní fotografické a videozáznamnové služby děkujeme Báře Žákové a Šimonu Markovi, za skvělé ozvučení a dronový servis děkujeme Františku Kroutilovi ml. Za spolupráci při přípravě a pronájmu prostor patří díky Obci Telnice a místním Sokolům a Orlům. Děkujeme také všem, kteří jakýmkoliv způsobem k této akci přispěli nebo jí pomohli.

František Kroutil, jménem desítek obětavých organizátorů

Konečné pořadí

mladší kategorie: