Projekt "Krabice od bot" v Telnici

V celé České republice probíhal letos již šestým rokem zajímavý projekt Diakonie (Českobratrské církve evangelické) Krabice od bot. Tato aktivita má za cíl udělat radost dětem z chudších rodin, v mnoha případech klientům Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD). Krásné na celé akci je hlavně to, že dárky připravují děti dětem. Děti, které se chtěly zapojit, připravily vhodné maličkosti a dárečky do krabice od bot, kterou vánočním papírem hezky zabalily a na štítek označily, pro jaké pohlaví a věk je dárek určen.

V úterý 5. prosince v podvečer přinesly děti z Telnice a okolí na setkání se svatým Mikulášem v místním kostele dárky pro jiné děti, a to ze sociálně slabých rodin, z azylových domů nebo z vyloučených lokalit. Celkem se vybralo 147 dárků, za což moc děkujeme. Původní myšlenku odvézt dárky z Telnice na sběrné místo projektu Krabice od bot do Medlánek jsme tak mohli vylepšit a (po konzultaci s koordinátorkou tohoto projektu) nabídnout některé dárky přímo OSPODům v nejbližším okolí (Slavkov u Brna, Bučovice a Šlapanice).

Ve středu 6. prosince v 8 hodin ráno jsme nabídli dárky OSPODu Šlapanice, pod který obec Telnice spadá, zda by o ně měli zájem. Měli. A do půl hodiny měl tým sociálních pracovníků vyhotovený seznam s 43 jmény potřebných dětí. V 9 hodin jsme dorazili před budovu, kde šlapanický OSPOD sídlí, a začalo společné vyhledávání potřebných dárečků pro zmíněných 43 dětí. Nejnáročnější bylo hledání dárků pro chlapce ve věku 11-17 let, ale našli jsme je. :-)

V 10 hodin jsme pak přijeli do Medlánek na ulici Jabloňovou, kde byl velký teplý prostor s asi tisícem dárků - sběrné místo Krabic od bot. Vyložili jsme dárky od dětí z Telnice, pozdravili paní místostarostku a trochu jí pomohli s tříděním dárků pro Moravský Krumlov.

V 11.30 hodin jsme pak dovezli posledních 37 dárků pracovnicím OSPOD Slavkov u Brna, které také projevily zájem o konkrétní dárky pro konkrétní děti.

A jaké máme pocity a dojmy z celého projektu Krabice od bot? Byla to krásná práce a máme z ní povznášející pocit. Tolik radosti a dojetí sociálních pracovníků nad velkorysostí dětí, že se to nedá slovy vyjádřit ani popsat. Děkujeme vám všem, kteří jste donesli své dárky, za ochotu, čas a obdarování dětí, kteří nemají v životě takové štěstí jako my. A až si budete letos u stromečku rozbalovat dárky, vzpomeňte si, že i jiné dětské oči díky vám ten večer září radostí!

Gabriela Vybíralová