Dívčí olympiáda 2019

Letošní Dívčí olympiády se v sobotu 30. března 2019 zúčastnilo 160 děvčat z 15 farností Modřického děkanátu, navíc ještě hostující farnost Klobouky u Brna posílila nováčky z Modřic. Vše vypuklo ráno ve farním kostele sv. Jana Křtitele v Telnici, kde všem přítomným požehnal otec děkan Jan Nekuda za spoluúčasti místního pana faráře Vladimíra Langera a pozořického duchovního správce Pavla Laciny. Mladší kategorie (I. stupeň ZŠ) vyrazila za dalším programem na orlovnu, starší kategorie (II. stupeň ZŠ) se štafetovým během s olympijským ohněm vypravila do sokolského areálu.

Starší děvčata se v sále sokolovny a ve sportovní hale poměřovala ve fotbalu, ve chvílích volna si vyráběla s Věrkou Sekerovou korálkový náramek v podobě růžence. Mladší olympioničky se na orlovně střídaly hned u několika zajímavých disciplín. Skládaly na čas střípky fotografie svého farního kostela (Střípky s Andělou Flodrovou a Vlastou Hrachovou), testovaly svoje biblické znalosti (Chcete být Biblionářem? s Monikou Hoffmanovou), tančily popové choreografie podle křesťanské verze „just dance“ (s Hankou Kroutilovou a Janou Münsterovou) a stejně jako loni si mohly vytvořit vlastní podobu barevných triček (s kreativním týmem Jany Buchtové), která všech 26 týmů od sebe při všech aktivitách odlišovala. Sestry Iva a Petra Jahodovy pak asistovaly soutěžícím při výrobě náramkového růžence.

Těsně po poledni se pak všechna děvčata setkala na sokolovně, aby se po požehnání jáhna a jiříkovického starosty Rudolfa Staňka pustila do skvělého občerstvení, které jim nachystaly především ochotné maminky a babičky. O organizaci občerstvení se postarala místní rodina Zavadilových. Po obědě vyrazily dívčí houfy zpět do kostela, kde už je čekala sestra Josefa z řádu Chudých školských sester Naší Paní ze Slavkova u Brna, aby se spolu s Monikou Hoffmanovou se všemi děvčaty pomodlily misijní růženec za všechny světové kontinenty. Nádhernou hudební atmosféru za kytarového doprovodu Evy Závodníkové a Petry Koudelkové obstaralo více než sto doslova andělských hlasů, skutečně rajský zážitek. Pomyslnou tečku za popoledním programem v kostele udělala sestra Josefa, která přednesla své krásné osobní svědectví, jež se týkalo důležitého životního rozhodnutí.

Po této duchovní hodince se děvčata rozdělila na cestu do opačných směrů, než tomu bylo zrána. Starší pokračovala do orlovny, mladší olympijskou štafetou na sokolovnu. Sportovní hala i sokolovna stejně jako dopoledne burácely při fandění fanoušků, tři fotbalové balony mnohokráte nacházely svou cestu do celkově šesti brankových konstrukcí na třech hřištích. Pravda, dívčí nadšení pro fotbal mnohé překvapilo, všechny hráčky však srdnatě bojovaly o každý kousek svého hřiště. To na orlovně probíhaly v poklidu všechny připravené disciplíny, všude se rozlévala pohoda. Všem účastnicím se v průběhu dne podařilo dodržovat připravený harmonogram aktivit, takže se vše bez zbytečného stresu zvládalo a ve správnou chvíli mohl přijít čas finálového večera.

V něm se utkala tři družstva z každé kategorie v tanečním umění – osazenstvo orelského sálu mohlo sledovat, kterak se naše mladé tanečnice naučily svůj natrénovaný tanec. Po vyhodnocení taneční soutěže přišel zřejmě doslova zlatý hřeb večera: módní show. Každý tým dostal sadu toaletního papíru, novin a lepicí pásky a jeho úkolem bylo během půlhodiny ozdobit jednu ze svých členek do podoby zvířátka. Nedá se snad ani slovy popsat, čemu všemu dokáže dívčí fantazie za tak krátkou chvíli vdechnout život. Postupně se na podium doplazilo, doklusalo, doplavalo, doskákalo, doletělo či „dolenochodovalo“ na šestnáct zvířat, mezi nimiž nechyběli jednorožci, lev, slůně, bájný kůň pegas, ježek, labuť, Tyranosaurus Rex, mravenečník, klokan, zajíček s králíčkem, šnek, kočka, myška a další. Bylo to naprosto úchvatné představení dívčí tvořivosti!

Jak taneční, tak i módní část programu podléhala vyhodnocení naší (samozřejmě) spravedlivé poroty, v níž tentokráte zasedli: Jan Nekuda (děkan), Josefa Jarošová (řeholní sestra), Marie Kozáková (starostka z Újezdu u Brna), Hana Kroutilová (za místní taneční složku) a Jitka Šmerdová (za PoŠuKovskou taneční složku). Všem patří poděkování za skutečně nelehké posuzování obou finálových soutěžních kategorií.

Po bleskurychlém bodovém vyhodnocení blučinského místostarosty Petra Závodníka s využitím nejmodernějších IT technologií bylo připraveno vyhlášení výsledků. Pořadí týmů sice bylo na základě zaznamenaných bodů v soutěžích vyhlášeno, tím nejpodstatnějším je však zcela něco jiného. Děvčata spolu vytvořila skvělou atmosféru, poznala se navzájem a užila si krásný den ve společenství s naším Pánem. Na rozloučenou všem pan děkan požehnal a všichni se po 12hodinovém maratonu mohli vydat zpět do svých domovů. Poděkování patří všem, kteří k úspěšnému dni čímkoliv přispěli, jen počet přímých organizátorů (pořadatelů) lze odhadnout na desítky. Dovolím si zmínit telnické ministranty, kteří se sami ochotně postarali o bezvadný chod olympiády v celém sokolském areálu. Za pronájem prostor děkujeme Obci Telnice, telnickému Sokolu a Orlu. Těšíme se třeba zase někdy na shledanou…

František Kroutil, jménem všech organizátorů Modřického děkanství

Konečné pořadí: