70. výročí pratecké tragédie

Ve slunném a mrazivém odpoledni, v úterý 30.1.1951 se skupinka žáků obecné školy v Praci ve věku devíti až dvanácti let právě věnovala v terénu své oblíbené hře “na četníky a na zloděje”, která měla vyvrcholit na předem určeném místě za místním hřbitovem (“ve Zmolách”).

Blížila se třetí hodina odpolední, když dva chlapci ukrytí ve křoví pod farskou zahradou našli dvě protipěchotní miny, které donesli na osudné místo za hřbitovem. Krátce poté došlo k výbuchu jedné z min, který otřásl doslova celou obcí.

Lidé se sbíhali a snášeli raněné chlapce do nejbližších domů, kde se jim snažili poskytnout nejrychlejší pomoc. Přes veškeré úsilí však byla většina zranění natolik vážná, že lékaři z přivolaných vojenských sanitek u dvou chlapců už mohli pouze konstatovat úmrtí. Dalších deset jejich kamarádů odvezly sanitní vozy do dětské nemocnice v Brně. Přesto v průběhu následujích třech dnů zraněním podlehlo dalších pět hochů. Zbývajících pět zraněných chlapců tragédii přežilo.

V neděli 4. února 1951 byl vypraven společný pohřeb. Všech sedm rakví bylo vystaveno v sále bývalé hospody “Na Rožku” (dnes potraviny Hruška). Následoval průvod do místního kostela a po obřadech byly rakve uloženy do rodinných hrobů na prateckém hřbitově.

Na památku tragické události byl postaven na osudném místě pomníček, který nese jména sedmi chlapců, kteří při této tragédii zahynuli:

• Jiří Vávra (9 roků)
  • Jiří Polívka (9 roků)
  • Alois Vrána (12 roků)
  • Jiří Čermák (12 roků)
  • Jan Müller (10 roků)
  • Petr Vymazal (10 roků)
  • Jan Plachý (10 roků)

K pietní vzpomínce 50. výročí tragické události byl zhotoven památný kámen z pískovce z oblasti prateckého regionu, na kterém je replika smrtíci miny ve skutečné velikosti, křížek a tabulka s nápisem.

Velký dík patří všem, kteří jakýmkoliv způsobem pomohli při obnově pamětního místa u hřbitova.

Tato událost se neodmyslitelně a natrvalo vryla do paměti všech, kteří toto období zažili. Pamatujme v modlitbách na všechny oběti i na ty, jejichž životy tato tragédie poznamenala.

(zpracováno s využitím materiálů pana Vladimíra Chudáčka z Prace)

Mše svatá bude sloužena v sobotu 30.1.2021 v 15.00 hod. v telnickém kostele a bude přenášena na YouTube kanálu farnosti Telnice.