První svátost smíření a židovská hostina

V sobotu 29. dubna se sešlo 11 ze 12ti dětí, které se připravují na první sv. přijímání. Cílem setkání byla první svátost smíření a následná „židovská hostina“ – sederová večeře, kterou Židé slaví o velikonočních svátcích. Právě při ní Pán Ježíš ustanovil pro církev slavení Večeře Páně.

Děti si za dopomoci rodičů zadělaly těsto na chleba a společnými silami ho vypracovaly. Poté s otcem Ladislavem přešly do kostela k bohoslužbě slova. Podle rozlosovaného pořadí přicházely do zpovědnice a prožily svou první svátost smíření. Podle jejich rozzářených tváří i komentářů bylo jasné, že se všechno dobře podařilo. Děti byly hlavně rády, že to zvládly, otec Ladislav ocenil jejich upřímnou a opravdovou přípravu.

Následná židovská hostina začala vysvětlením židovských rituálů, zapálením svící na svícnu nejstarším účastníkem, požehnáním vína, obřadným umýváním rukou. Děti postupně ochutnaly zeleninu a hořké byliny namáčené ve slané vodě, nekvašený chleba – macesy, sladký charoset, vařené vejce i pečené maso v podobě beránka. Dle fotografií můžete sami usoudit, jak jim pokrmy chutnaly… To vše bylo doprovázeno čtením úryvků z Písma, později vyprávěním otce Ladislava z jeho cesty po Izraeli. Na závěr pronesl otec Ladislav požehnání. Stačili jsme se ještě naučit krátkou hebrejskou píseň a z trouby vytáhnout vlastnoručně upečené bochánky chleba, které si děti odnesly domů.

Z hodnocení dětí bylo zřejmé, že „byly rády, že zpověď mají za sebou“, z hostiny většina dala přednost masu před hořkými bylinami a celkově bylo na dětech i dospělých vidět, že si celé odpoledne náležitě užili. Před prvním svatým přijímáním už budou vědět, co je čeká. My rodiče jsme rádi, že jsme mohli – a můžeme – být u toho.

Hk.