Ministrantský tábor - 19.-26. července 2015 

Velmi horký týden doprovázel ministranty na jejich táboře v Nížkovicích (okr. Vyškov), snažili se před ním ukrývat buď k vodě (koupaliště) nebo prostě zůstávali s programem uvnitř starobylé fary, která poskytovala svěží úkryt před počasím. I přes vysoké teploty se klukům podařilo uskutečnit výlet do Slavkova na novou expozici v zámeckých konírnách a na golfové hřiště místního klubu, kde se kluci se skutečným trenérem seznamovali se sportem, který byl pro všechny novinkou. V téměř čtyřicetistupňovém vedru pak kluci vzali doslova útokem zdejší městské koupaliště… Druhým výletem pak byla návštěva poutního místa v Žarošicích, kde v mariánském kostele odsloužil mši svatou P. Ladislav Kozubík a kluky přivítal také místní pan farář P. Josef Pohanka, který ochotně vysvětlil historické souvislosti se vznikem tohoto poutního místa. Ze Žarošic už to pak bylo jen kousek do krásného venkovního aquaparku v Uhřicích. Kromě těchto dvou výletů se uskutečnil tradiční fotbalový zápas s místním dětským výběrem, který v hrací době skončil 5:5 (autoři našich gólů: Štefan Esterka, Martin Flajšinger a Ondřej Zapletal), na penalty byl lepší soupeř v poměru 3:1. Čekal nás také miniturnaj třech táborových týmů a družstva vedoucích, jehož kapitán otec Ladislav se střídal snad na všech postech a střílel góly ze všech možných i nemožných pozic.

Letošní téma „Don Bosco“ tak trochu souznělo s loučením s naším panem farářem. Zjistili jsme totiž, se vlastně loučíme s naším Donem Kozubíkem, který se v mnoha ohledech zakladateli salesiánského řádu podobá. Kluci se dozvěděli spousty informací o životě a díle tohoto svatého vychovatele mládeže a tak si mohli dovolit sehrát divadelní představení ze života světce. Velmi oblíbená akční hra „Atentát“ pak všechny účastníky pořádně zamazala od holicí pěny, od které se všichni rádi umyli proudem chladivé vody… Nechyběla ani tradiční noční stezka odvahy a spousty soutěží a her, z nichž by si určitě pro svou činnost vybral i sám Don Bosco. Jako bonus si letos kluci mohli užít zapůjčené profesionální čtyřkolky, kterou mohli spolu s instruktorem řídit ve velmi nerovném terénu.

Celý tábor probíhal ve velmi přátelském duchu, tomu odpovídala i závěrečná rozlučková diskotéka, při které kluci na faře zanechali poslední zbytky sil, které jim ještě na konci tábora zbyly. Velmi jsme ocenili a těšili se ze dvou dnů společně strávených s otcem Ladislavem i táboráku, kterým jsme ho mohli pohostit. Na památku měli všichni možnosti si ze sádry vyrobit odlitek hlavy Jana Boska, děkujeme našemu panu faráři za zapůjčení silikonových forem.

Pohoda a kamarádský duch provázel celý tábor, velmi hezky mezi kluky také zapadly kuchařky Míša Krejčí ze Sokolnic a Anička Filipcová z Prace – děkujeme – pěkně nám šmakovalo! Velkou práci odvedl jako vedoucí Petr Gabrhel, který se kromě výpomoci s programem věnoval také svému pětiletému synovi, zachraňoval všechna drobná zranění, léčil nemoci atd…

Za spolupráci děkujeme otci Ladislavovi, rodičům, všem podporovatelům a také místnímu panu starostovi Dušanovi Horákovi.  Zažili jsme skutečně krásný a pohodový tábor v milém a přátelském prostředí… totéž určitě přejeme i dalším letním táborům.

František Kroutil, vedoucí tábora