24.11.2013 - Královský církevní silvestr

Již třetím rokem patří konec listopadu takzvanému církevnímu silvestru. Letos s přívlastkem „královský“. Osobně bych doplnil druhý přívlastek: „telnicko-sokolnicko-pratecký“. V neděli 24. listopadu 2013 se kromě místních a sokolnických farníků přidali ke slavení také farníci z Prace. A hned na poprvé se určitě neztratili. Mluvím o výstavě různých výtvorů, které ukazovaly na šikovnost a odvahu všech, kteří se rozhodli ukázat druhým něco ze své šikovnosti, nápadů a umu, kde byla díla z Prace právem obdivována. Ale abych nepředbíhal.

Po nedělní mši svaté, která výjimečně začala až ve 13 hodin, pokračoval silvestrovský program v sálu telnické Orlovny. Celým odpolednem nás provázela kapela Veselá šestka alias Zoufalka z Valašské Polanky. Jejich výkon ovšem zoufalý vůbec nebyl. Postupně rozproudila v mnoha z nás tanečního a pěveckého ducha.

Začalo to sólo trubkou a skončilo tombolou. Tak by asi bylo možné ve zkratce charakterizovat program, ve kterém vystoupili: cimbál, dvoje housle a akordeon ze Sokolnic, ministranti s králem a královnou, scholička s tanečky a Štěpán Dvořák coby zpěvák ze třicátých let. Moderování se ujali manželé Jiřina a Josef Chudáčkovi ze Sokolnic.

Poděkování patří také pěveckému sboru, který doprovodil liturgii, Lence Franklové starající se o dětský program a mnoha dalším, kteří pomohli k vytvoření hezkého nedělního setkání.

Petr Gabrhel

PS: Proč církevní silvestr? Církevní (liturgický) rok začíná adventem a končí nedělí, která se nazývá Neděle Krista Krále. Z toho důvodu vznikl nejen v Telnici nápad slavit tento „konec“ roku jako tzv. „Církevní silvestr“.