17.11.2012 - Ministrantská olympiáda

Druhý ročník Ministrantské olympiády v sobotu 17. listopadu 2012 přilákal kluky z farností Moravany a Nebovidy, Tvarožná, Syrovice, Moutnice, Pošukov (Pozořice, Viničné Šumice, Kovalovice a Sivice) a také domácí Telnice (s pomocí borců ze Sokolnic a Kobylnic). Na programu byly tradiční disciplíny: florbal, fotbal, ping-pong a znalosti ministrantského "řemesla".

Po úvodním požehnání P. Ladislava Kozubíka ve farním kostele si jednotlivé týmy zažehly své pochodně a štafetovým způsobem závodily o to, čí ohnivé poselství dorazí ulicemi Telnice jako první do sokolského sportovního areálu. První vítězství si tak připsaly Moravany a Nebovidy, což symbolicky předznamenalo další výsledky tohoto olympijského dne. Právě oheň z moravansko-nebovidské pochodně pak plál po celou dobu trvání olympiády a snad i dohlížel na úspěchy tohoto týmu.

Ministranti se hned připravili na hru stolního tenisu a na pěti stolech si podle věkových kategorií poměřovali své ping-pongové umění: nejlépe ho zvládly právě Moravanští a Nebovidští kluci. Ani naši telničtí se neztratili a v součtu všech individuálních výkonů si drželi třetí místo ze šesti zúčastněných farností. V průběhu ping-pongu se testovaly také ministrantské znalosti formou krátkého testu, opět zvlášť pro mladší i starší. Své kvality opět osvědčili moravanští a nebovidští, naši kluci se zde umístili až na posledním místě, což můžeme přičítat i tomu, že se telnická sestava letos rozšířila o nové naděje a teoretická příprava je teprve na svém počátku. Přesto jeden ze tří bezchybných testů vypracoval Jára Zavadil - gratulujeme!

To už se ale pomalu chystal oběd, který nám připravily naše maminky a babičky (moc děkujeme) formou namazaných rohlíků, napečených koláčů, buchet, mňam. Všichni sportovci se dosyta najedli a už se mohli těšit na kolektivní sporty, které se jistě staly vrcholem celého programu. Nejprve přišel na řadu velmi populární florbal, který se ve starší kategorii odehrával ve sportovní hale a pořádně otestoval místní nové florbalové mantinely. Mezi staršími zvítězili opět kluci z Moravan a Nebovid, mezi mladšími pak hoši z Tvarožné. Naši borci statečně bojovali a v obou kategoriích obsadili třetí místo.

Na řadu pak přišla naše silná disciplína - fotbal. Pěknou řádku let jsme přiváželi ze světa samé prohry, ale v poslední době se čím dál více ukazují kvality našeho kádru: mezi staršími po famózním finálovém utkání zvítězili naši fotbalisti 2:0 právě nad Moravany a Nebovidy. Mladší mužstvo ve skupině i ve finálovém utkání remizovalo s Tvarožnou 1:1 a o celkovém vítězi rozhodovaly samostatné nájezdy. V tu chvíli bouřila sokolovna a kluky na hřišti pohlcovala vynikající atmosféra. Pokud by Telnice zvítězila, získala by naše farnost v celkovém hodnocení bronzové medaile. Bohužel se ale nepodařilo přelstít hostujícího brankáře a díky tomu měla Tvarožná o jeden úspěšný zásah více a to rozhodlo. Nevadí. Kluci si zaslouží pochvalu za statečnost, odvahu a skvělou souhru.

V závěru si všichni pochutnali na skvělé pizze, kterou jim za odměnu pořídil jeden z místních rodičů v sousedním Sport baru Italia. Kromě této chutné dobroty se mohlo všech asi sedmdesát sportovců těšit na diplomy, sladkosti a ti nejlepší také na medaile a vítězný pohár. Jak už asi tušíte, nejúspěšnější farností se staly Moravany a Nebovidy, následované Tvarožnou a Syrovicemi. Našim uteklo třetí místo jen o bod, takže jim patřila čtvrtá příčka, pátá pak našim tradičním soupeřům z Moutnic a šestá velkému překvapení celého dne: PoŠuKovu. Právě zelená záplava ministrantů "ze severu" budila od počátku respekt: všech soutěží se účastnily jejich čtyři tými a kluci obhajovali loňské bronzové pozice. I přesto, že se jim tentokrát tolik nedařilo, vytvořili spolu s ostatními skvělou partu.

Po celodenním maratonu sportovních disciplín byla už na mnohých účastnících znát zasloužená únava. Vždyť kromě obědové přestávky poctivě bojovali 8 hodin v kuse a všichni zaslouží pochvalu za to, jak se k sobě vzorně chovali. Rozhodčí nemuseli nikoho usměrňovat, na každém kroku panovala poměrně viditelná vzájemná ohleduplnost. I to je dobrá vlastnost správného ministranta.

Poděkování patří tedy na prvním místě všem účastníkům za skvělou atmosféru, kterou si navzájem během celého dne mezi sebou udržovali. Dále také všem, kteří jakkoliv k uskutečnění této akce přispěli, kněžím za podporu a obci Telnice a Sokolu za spolupráci na pronájmu vhodných prostor. Děkujeme také našim skvělým fanynkám, jejichž skandování provázelo naši kluky v průběhu celého dne.

Pokud se zadaří, snad se setkáme u příštího pokračování dříve, než za obvyklé, "olympijské" čtyři roky... Už teď se těšíme!

František Kroutil