15.12.2012 - Adventní koncert varhanního mistra Ludvíka Šuranského

O deštivém sobotním večeru navštívilo asi sedmdesát posluchačů kostel sv. Jana Křtitele, aby si nejen poslechlo, ale i shlédlo vystoupení varhanního mistra pana Ludvíka Šuranského ze Zlína. Ve telnickém farním kostele se nacházejí staré klasické píšťalové varhany, ale i moderní - digitální, a právě dlouholetý zlínský varhaník předvedl mistrovskou hru střídavě na oba hudební nástroje. Na programu byly skladby J. S. Bacha, jeho syna C. P. E. Bacha, Jana Křtitele Kuchaře a dalších.

Kromě vynikajícího hudebního zážitku si mohli přítomní posluchači odnést také netradiční pohled do zákulisí takového vystoupení: kamera a přenášený živý přenos na promítací plátno dokonale sladil mimořádné dojmy. Zvláště pak, když sám umělec tato díla doplňoval vlastním komentářem a třeba i životopisy autorů. Obdivovat bylo možné nejen práci jeho šikovných rukou protagonisty, ale i náročnost kombinované hry nohou.

Závěrečná skladba současného amerického autora Davida Germana se svým radostný pojetím předznamenala tři rozžaté svíce na adventním věnci a třetí adventní neděli, jejímž přívlastkem je právě radost. (ukázku skladby s názven Festive Trumpet Tune si můžete poslednout na Šuranského webových stránkách zde). Poté následoval bouřlivý potlesk, jenž byl mistrem odměněn na místě improvizovaným preludiem na téma mariánské písně z běžného kancionálu...

Farnost děkuje těm, kteří se na koncertu technicky či organizačně podíleli, stejně tak i všem, kteří dobrovolně na uskutečnění koncertu přispěli, a obci Telnice za její finanční podporu.