Celostátní setkání mládeže Žďár 2012

„Ovocem Ducha je láska, radost a pokoj…“ (Gal 5,22)

Minulý rok jsem byla na celosvětovém setkání mládeže v Madridu a vše jsem zažila očima účastníka. Tentokrát jsem si řekla, že to zkusím jako dobrovolník v přípravném týdnu. Nahlásila jsem se do výtvarných dílen o oni mě už přiřadili k určité skupině lidí. Během roku po nás vedoucí přes email zjišťovala co umíme a co máme rádi. Z toho všeho dala dohromady, kdo bude dělat jakou dílnu. Do Žďáru jsme vyrazili o dva dny dříve než účastníci. Tak jsme na tom začali pracovat. Vyráběli jsme cedule, výrobky na ukázku a chystali jsme ještě sobotní program pro děti. Měli jsme ruce plné práce a já pochopila, že se nudit určitě nebudeme. V úterý to mělo začít. Naše vedoucí nás ještě zaúkolovala, abychom pomohli skupině ubytovatelů. Takže byl celý den velice náročný, ubytovávat účastníky, říkat informace stále dokola a dávat jim veškeré materiály.

Byli jsme připraveni na skoro 6000 mladých lidí. Z čehož asi 600 nás bylo v přípravných týmech. I já jsem si chtěla vychutnat plně nabitý program, ale nebylo to lehké. Často jsme museli odcházet ze mše, abychom stihli oběd. A pak rychle připravit naše dílny. Poté jsme v dílnách účastníkům předváděli naše umění a zasvěcovali jsme je do nových technik. Sice jsem toužila jít i na jiný odpolední program třeba si jít zasportovat, nebo zkusit i jiné dílny, ale to jsem nemohla. Musela jsem být u mé dílny a všem to vysvětlovat a ukazovat. Byla to opravdu služba druhým.

Překvapilo mě, že přípravné týmy měli celkem komfort na rozdíl od účastníků. Mít dvě teplá jídla denně se opravdu hodila. Naše vedoucí nám to vysvětlila tak, že je to odplata za to co děláme. Protože jsme to všichni dělali nezištně a nemohli jsme si to užít na 100% jako účastníci. Ale i přesto jsem si užívala té atmosféry. Byl to krásný zážitek. Věděla jsem, že těch 6000mladých okolo mě byli věřící. Najednou jsem se necítila jen jako vyjímka, ale viděla jsem, že i oni věří v Boha. Tolik mladých!

Na mších jsem měla nejraději to, že jsme mohli zpívat kytarové písničky. Ne, že bych neměla ráda varhany, ale mladí lidé mají přece jen raději něco víc akčnějšího a zábavnějšího. Na tomto setkání se mi zalíbila i letošní hymna „Kéž poznají nás po ovoci“ Všechny nás správně zapálila… (http://www.youtube.com/watch?v=z-YX5cEHENU) Text hymny vychází z motta setkání „Ovocem Ducha je láska, radost, pokoj..."(Gal 5,22) a odráží i hlavní myšlenky celostátního setkání mládeže - svátost biřmování a působení Ducha svatého v životě mladého člověka.

Kardinál Dominik Duka odsloužil na setkání páteční večerní mši a přednášel také o církvi. Zároveň povzbudil členy přípravného týmu v jejich úsilí organizovat dobrovolně a zadarmo křesťanské akce. „Mladí, kteří tady jsou, mají větší hodnotu, než ty miliardy, o které se hádají v Parlamentu,“ podotknul k otázce církevních restitucí Duka. „Církev existuje na našem území také proto, že jsou zde desetitisíce dobrovolníků, kteří denně vyrážejí do práce – varhaníci, kostelníci, uklízečky, řemeslníci… Dělají to zadarmo či za symbolický poplatek,“ doplnil kardinál. (http://tisk.cirkev.cz/z-domova/kardinal-duka-mladi-maji-vetsi-hodnotu-nez-miliardy-z-restituci/) Kázaní našeho kardinála bylo opravdu povzbudivé. Dokonce nás i vybídl, abychom napsali dopis parlamentu a vyzvali je k podpoře rodin a mladých lidí. Tento dopis je i sepsaný na internetových stránkách (https://zdar2012.signaly.cz/1208/otevreny-dopis-ucastniku-5-celostatniho)

Setkání se mi líbilo a jsem ráda, že jsem nabrala spousty nových zkušeností. Zažila jsem to trochu jinak než účastníci. Bylo to sice náročnější, ale stejně moc krásné. Mám tolik zážitků a děkuji Bohu za to, že jsem na tomto setkání mohla být.

Eliška Dvořáková